Kerpiç(Gunde Köse)

          KERPİÇ(GUNDE KÖSE)

         Nüfus : 2058 (2000 yılı nüfus sayımı)
         İlçe Merkezine Uzaklık :60 km
        Ankara’ya Uzaklık : 110 km
        Muhtarları : Cemal ÖLÇER
       Konya’ya sınır. Buraya 165 km, Kulu’ya 43 km, Cihanbeyli’ye 70 km uzaklıkta. Ankara’nın Sevikan aşiretine mensup tek köyü. Çevrede Cihanbeyli’ye bağlı Celep, Bulduk, Zincirlikuyu ve Kulu’ya bağlı Güzelyayla(daha önceleri Kerpiç’in yaylası idi) köyleri de bu aşirettendirler. Yaklaşık 600 ile 700 hanelik büyük bir köy. 
        Kerpiç, güneyinde Çimen, Mevlüt Yaylası, Büyük Beşkavak, batısında Saatli, Cihansah, kuzeyinde Sinanlı, Yurtbeyli, Şerefli, doğusunda Güzelyayla, Çölyaylası köyleriyle çevrilidir.
Haymana’nın en çok araziye sahip ikinci köyü. Yaklaşık 90 ile 110 bin dönüm arası tarla alanının mevcudiyetinden sözedilmekte. Köylülerin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Tarım alanlarında hububat, arpa, buğday, kimyon, mercimek, şeker pancarı yetiştiriciliği yapılmaktadır.
        319 öğrencisi ile büyük bir okulları var. Çevre köylerden de taşımalı sistemle öğrenciler buradaki okula taşınmaktadırlar.
        Köyün Tarihçesi:
       Gunde Köse, köyün bilinen ilk adı. Cumhuriyet dönemine kadar hep bu isim ile bilinip tanınan köyün adı 1920’li yıllarda Kerpiç olarak değiştiriliyor. Köyün kurucusu Sevikan aşireti mensubu Hacı Osman Ağa’dır. Hacı Osman’a Köse denirdi. Köse, Moma Sor’un oğludur. Hacı Osman Ağa, 1800’lu yılların başında Adıyaman çevrelerindeki aşiretinden ayrılarak ilkin Bingöl’e, oradan da Haymana yöresine göçeder. Sevikan aşireti burada 4’ e ayrılır. 1960’lı yıllara kadar Kerpiç’in yaylası olan Güzelyayla'nın köy statüsü elde edip buradan ayrılmasıyla bölgedeki Sevikan aşireti köy sayısı Celeb, Bulduk ve Zincirlikuyu ile birlikte 5’e yükselir.
        Hacı Osman Ağa Haymana yöresinde ilkin şimdiki Celikan köyüne, oradan da Kadıköy olarak bilinen Güzelyayla yolu üzerindeki tarihi bölgeye yerleşir. Buradan 5 km uzaklıktaki şimdiki Kerpiç köyündeki bir tepedeki mağarayı görür ve mağarayı develerini, köyün sürülerini barındırmak için kullanır. Bir süre sonra da tamamen oraya yerleşir.
        Köyden yaşlılar anlatımlarına göre, Osman Ağa buraya deve ve koyun sürüsü ile gelmiş. 65 yaşına kadar yaşayan Osman Ağa’nın cesur, oldukça alçakgönüllü ve hayır sever biri olduğu anlatırlar. Köyde birkaç çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Yaşlanınca mal varlığını oğullarına dağıtır, bir kısmını da yanına alıp Hac ibadetini yerine getirmek üzere Hicaz yolculuğuna çıkar. Köylüler, Osman(Köse) Ağa’nın, 4 heybe dolusu altınla yola çıktığını, hac yolculuğu süresince Nevşehir’de bir camii, Van, Diyarbakır, Mardin ve Adıyaman çevrelerinde de çeşmeler inşaa ettirdiğini anlatırlar. Hac görevini yerine getirdikten sonra da Mekke’de hayatını yitmiş, mezarı oradadır. Osman Ağa’nın çocuklarıyla birlikte, sonraları değişik tarihlerde gelen ve hepsi de Rışvan olan yaklaşık 10 kabile bugünkü Kerpiç köyünü meydana getirmiştir.
         Kerpiç, Kurtuluş Savaşında Yunan işgaline girmiş. Buradaki Naqawê Şehidâ diye adlandırılan Şehitler Tepesi’nde Türk Askerleri ile Yunan ordusu arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiş. Tepedeki mevzi izleri halen bulunmaktadır. Köyde ayrıca Kurré Mongalé(Küçük Mangal) adıyla çevredeki yaklaşık 12 değişik köyü panoramik bir şekilde izleme imkanı ve zevki veren bir tepe de bulunmaktadır. Bu tepe, Yaprakbayırı köyündeki Mangal Dağına yaklaşık 20 km uzaklıktadır ve buradan o dağ çok net bir şekilde görülebilmektedir. Yolun aşağı sol tarafında da ufak bir tepe bulunur ve bu tepede yine Kurtuluş Savaşı’nda ölen Yunan askerlerinin mezarlıkları olduğu anlatılır. O yüzden buraya halk Tîrbe Govuro diye adlandırmıştır. Köyün girişinde tarihte Roma dönemine ait özellikle gömüler için yapılmış küçük ve hoş bir tepe bulunur ve bu tepede çeşitli söylentilere göre Roma Krallığına ait anıt bir mezar olduğu söylenir. Burada yapılan çeşitli kazılarda topraktan yapılmış pek çok çanak, çömlek bulunmuştur.
         Köyü Oluşturan Aileler
         Köse Ailesi (Molé Köse) Adıyaman bölgesinden gelen köyün kurucuları Soyadları: ÇELİK, DURMAZ,GÜL, KAYA, YÜREKLİ, YURDAKUL’dur. 70 ile 80 hanedirler.
         Amedi ailesi (Molé Ado) Diyarbakır’ dan gelme. Soyadları: ÖZGEN, KURNAZ’dır. 50 ile 60 hanedirler.
         Hocalar Ailesi (Molé Suér) Urfa Siverek’ten gelme. Soyadları: ATÇI, ÖZKUL’dur. 
         Balta Ailesi (Molé Belté) Soyadları: ESEN, ÖZBEK, KOÇ’tur.
         Balıkçı Ailesi (Molé Hasan Ağa) Rışvan olup, köyün yerlileridir. Köyde şeyhbızın olarak bilinirler Böyle tanınmalarının nedeni Şeyhbızınlarla yapmış oldukları eski bir hısımlıktan dolayıdır. Soyadları: BALIKÇI’dır. 30 ile 40 hane arasındadır.
         Atak ailesi (Molé Kollé) Soyadları ATAK ve POLAT’tır.
         Çağlar Ailesi (Mole Amo, Macira) Ağrı Eleşkirt’ten göçetmişler. Soyadları ÇAĞLAR’dır.
         İbrahim Ailesi (Molé Üke veya Mole Gawré) Soyadları UTANÇ, AYDIN ve İŞLEK’tir.
         Omer Ailesi (Molé Ömé) Adıyaman Gölbaşı’ndan göçetmişler. Soyadları ÖZTÜRK’tür.
         Topal Ailesi (Molé Goré) Kırşehir Çiçekdağ’dan göçetmişler. Soyadları TOPAL’dır.
         Bako Ailesi (Molé Bako) Köse ailesine yakın bir kabiledir. Soyadları EMEKTAR, UZUNER, ÖLÇER ve BİLİCİ’dir. Yaklaşık 30 hanedirler.
         Battal Ailesi (Molé Bettél) Kırşehir Çiçekdağ’dan göçetmişler. Köse ailesinin öz yeğenleridir. Soyadları BATUR’dur.
         Yıkılmaz Ailesi (Mole Tori ) Soyadları YIKILMAZ ve YÜKSEL’dir. Yaklaşık 20 hanedir. Yarısı Haymana merkezde yaşıyor.
         Yetik Ailesi (Mole Ommé) Kesin olmamakla birlikte Nevşehir civarlarından geldikleri söylenir. Soyadları YETİK’tir.
         İzzet Ailesi (Molé Momi Bocohé) Soyadları ÇEVİK’tir. Yaklaşık 20 hanedirler.
         Mole Kerşe Soyadları ÜNAL, YILMAZ ve KAYMAZ’dır. 15 ile 20 hane arasındadırlar. 
         Mole Sufi (Mole İsko) Soyadları ÇOBAN’dır. 10 il 20 hanedirler.
         Mole Haso Soyadları DEMİR’dir. 15 ile 20 hanedirler.
         Hami Tose Soyadları COŞKUN, DEĞERCAN, DÖNMEZ ve TÜMTÜRK’tür. 15 ile 20 hanedirler. 
         Mole Gence Soyadları GÜVEN’dir.
        Mole Hasoti Soyadları DEĞERCAN ve ÖNDEŞ’tir. Ailenin bir kısmı Güzelyayla’dadır. Güzelyayla’dakilerin soyadları DOĞAN, DOĞANBEY, DUYDU, SEZER, ERCAN ve KOYUNCU’dur. 
         Köyün yetiştirdiği kişiler: 
Prof. Dr. Selahattin YILMAZ  • DOKTORLAR: Sidar ÖZTÜRK, Neyzar ÖZTÜRK, Nivan ÖZTÜRK, Çiğdem TÜMTÜRK • ÖĞRETMENLER: Hasan UTANÇ – M.E.B.'de Uzman Öğretmen, Hayrettin YILMAZ, Esra ESEN, Ercan BALIKÇI, Azime YILMAZ, İsmail BALIKÇI, Cevcet UZUNER, Cevcet BALIKÇI, Hacı Osman BALIKÇI, Ergünal BALIKÇI, Ümit DÖNMEZ, Yavuz BALIKÇI, Remzi BALIKÇI, Tuğba UTANÇ, Selahattin COŞKUN, Mehmet ATAK, Hasan ATAK, Tuncay ATAK • MÜHENDİSLER: Ali Fuat ÜNAL – ODTÜ Makine Mühendisi, Ömer ÖZTÜRK – Maden Mühendisi, Mehmet YIKILMAZ – Elektronik Mühendisi, Hasan GÜLEÇ – Maden Mühendisi, İbrahim Güven – Ziraat Mühendisi • DİĞER: Halil İbrahim BALIKÇI – Haymana Ziraat Odası Başkanı, Muzaffer ÖZTÜRK – Avukat, Mecit KOÇ - CHP 1992-2001 Keçiören İlçe Başkanlığı ve SHP kurucu üyesi 2001-(....) Halen SHP Keçiören İlçe Başkanı, Ahmet YÜKSEL – Emekli Küşat Müdürü, Niyazi COŞKUN – Astsubay, Abdulkadir GÜL – Polis, Mesut GÜVEN – Polis, Bilal KAYA – Polis, Hasan ATÇI – Müftü, Eşref ATÇI – İmam, Mehmet ÇOBAN – Belediye Memur, Ahmet ÇOBAN – Konya Belediye Memur, Musa ATÇI – Konya Belediye Memur, Aslı YÜKSEL - Başkent Ünv. Muhasebe, , Ayşe ŞEN – Büyükşehir Belediye Memur, Resul GÜVEN – İmam, Fulya UTANÇ – Turizm, Hayrettin ATAK – Gazi Üniv. İletişim Fak., Yasemin KOÇ – İnşaat Mühendisi,  Çiğdem KOÇ - Gazi Üniversitesi Tarih Bilimi Mezunu, Hüseyin ESEN - Danimarka TAİ BOX Ulusal Şampiyonası 2.si, Tai Box antrenörü, Servet DÖNMEZ - Danimarka Kopenhag Üniversitesi Matematik Bölümü Mezunu, Hasan UTANÇ(İlahiyatçı), Mehmet UTANÇ(İlahiyatçı), Arife BALIKÇI(Avukat), Abdurrahman UTANÇ(Avukat), Cevdet BALIKÇI(Güven-Der Yayınevinin Fizik Kitaplarının yazarı, Fizik alanında söz sahibi biri, Maltepe Dersaneleri Genel Müdürlüğü görevinde de bulunmuştur)